Mana pieredze ar SonyEricsson Xperia MiniPro un Ray: Hardware

Sep 27, 2011
11 minūtes

Šis ir mans pirmais tehnikas apskats, tā kā ne uz kādu profesionālitāti nepretendēšu - autoru stipri nesist!

Pateicoties #twitterpower dabūju patestēt divus interesantus tālruņus: SonyEricsson Xperia MiniPro un Ray. Abi ir 2011. gada modeļi un ar programmnodrošinājumu stipri neatšķiras, tāpēc rakstā fokusēšos uz MiniPro&Ray dzelžiem.

Xperia MiniPro

Xperia MiniPro

MiniPro ir jaunās Xperia Mini sērijas variants ar izbīdāmo QWERTY klaviatūru un priekšējo papildkameru, kas to, protams, padara drusku biezāku un smagāku nekā parastais Xperia Mini. Ja neskaita šīs atšķirības, Xperia Mini un Xperia MiniPro ir identiski aparāti, līdz ar ko viss teiktais par MiniPro noteikti attiecas arī uz Mini.

Pirmā doma, kas iešāvās prātā paņemot šo agregātu: “wow, cik ātrs!” Pārsteidzoši, bet fakts, kas ir vairāku neatkarīgu cilvēku ievērots un apstiprināts: tālrunis strādā ļoti ātri; tik ātri, ka viens cilvēks twiterī ir teicis, ka tas esot subjektīvi ātrāks par divkodolu LG Optimus 3D (neņemšos spriest, cik tas atbilst patiesībai gan, jo pat nezinu kā tas LG izskatās). Tam pie vainas gan noteikti ir ne tikai SonyEricsson optimizācija, bet arī tas, ka šajā mazajā aparātiņā ir iespiesta tādi pati sirds kā lielākajos Xperia modeļos, tādos kā Arc, Neo un Ray: 1GHz Scorpion CPU, bet izšķirtspēja ir ievērojami mazāka: 480x320. Tiesa gan, šī izšķirtspēja ir pilnīgi pietiekama lielākai daļai lietotāju.

Nosaukums Xperia MiniPro noteikti radīs asociācijas ar Xperia X10 MiniPro, bet jāsaka, ka šie divi tālruņi ir vairāk atšķirīgi kā līdzīgi: X10 MiniPro ir krietni mazāks fiziski, lēnāks (600MHz pret 1GHz), ar četrreiz mazāku atmiņu (128MB pret 512MB) un ar divreiz mazāku izšķirtspēju (240x320 pret 480x320), nemaz nerunājot par vecu Android versiju ko nevar vairs atjaunināt (Android 2.1 pret 2.3.4 jaunajā telefonā). Jāsaka, ka es kādreiz gribēju iegādāties X10 Mini, un galvenais iemesls kāpēc es to neizdarīju bija tieši zema izšķirtspēja, kas nebija atbilstoša populāro programmu un spēļu prasībām. Pērkot MiniPro lūdzu pievērsiet uzmanību, ka nenopērkat nejauši X10 MiniPro, ko daudzi pārdevēji jums notirgos daudz labprātāk.

Kas tad īsti ir Xperia MiniPro? Tas ir ļoti ērts un ātrs tālrunis, kas ir mazlietiņ mazāks kā Xperia X8 (ekrāna izmērs ir identisks) un mazlietiņ biezāks par to, jo šajā korpusā slēpjas dažiem ļoti svarīga funkcija ko nezināmu iemeslu dēļ grūti atrast Android telefonu vidū: izbīdāmā QWERTY klaviatūra. Klaviatūra ir samērā ērta, ar apgaismojumu un no taustei tīkama materiāla, bet man kā monobloku piekritējam ir ļoti nepierasti, ka telefons drusku ļurkājas. Atšķirībā no Nokia modeļiem, kas paceļ ekrānu leņķī pret klaviatūru, šis mehānisms nodrošina tikai plakanisku izbīdīšanu, kas pie Nokia pieradušiem varbūt liksies dīvaini… bet man savukārt likās baigi OK. Tā kā ja kādam vajag labu Android tālruni ar QWERTY klaviatūru, šis noteikti ir viens no labākajiem kandidātiem, kas pašlaik ir nopērkams.

Ja neskaita nelielu ļurkāšanās, kurai pamatā ir maigi izbīdāma klaviatūra, korpuss ir ļoti zolīds un stingrs. Man bija tas gods mēģināt melno modeli, un tam aizmugurē ir taustei tīkams matēts un gumijots materiāls. Kā ir citām krāsām nezinu, bet melno modeli bija tiešām patīkami turēt rokās. Uz korpusa ir viena vidējā fiziskā “Home” poga, kurai no abām pusēm ir standarta kapacitatīvo (virtuālo) pogu pāris - Menu un Back. Kas ir nepierasti ir to apgrieztā secība: Back poga ir kreisajā malā, Menu - labajā. Šī ir jauna tradīcija visiem Xperia 2011. gada telefoniem, kurai par pamatu noteikti kalpoja sūdzības no SonyEricsson Walkman lietotājiem, kas nevarēja pierast pie Android sistēmu ačgārnas pogu secības. Kā faktu es to nezinu, bet pats pārejot no Walkman W880 un Xperia X8 ilgi nevarēju pierast, ka Back ir labajā pusē, kas man šķita un vēl joprojām šķiet neloģiski. Tā kā man ir prieks par jauno pogu secību.

Vēl viena mana pretenzija Xperia X8 tālrunim bija maza atmiņa - tikai 168MB. Tādēļ aparāts nevarēja vienlaicīgi uzturēt pietiekami daudz dažādu palaisto programmu. Nu tas ir labots, un Xperia MiniPro ir veseli 512MB atmiņas, kas ļauj palaist gana daudz fona procesu darbam dažādos sociālajos tīklos (ieskaitot arī rijīgo draugiem.lv programmu), skype, google talk utml.

Vēl uz korpusa atrodamas skaļuma kontroles pogas un kameras poga (kura, kā ierasts, var būt puspiespiesta un pilnībā piespiesta). Kameras kvalitāte ir diez gan apšaubāma, tai ir 5 megapikseļi, autofokus un samērā spoža LED gaismiņa. Diemžēl šajā aparātā neielika Exmor-R CMOS sensoru, līdz ar ko lai gan veiktspēja MiniPro ir līdzīga Xperia flagmaņiem Arc un Neo, bildes pie maza apgaismojuma sanāk ļoti trokšņainas, bet vispārīga bildes kvalitāte ir tieši tāda kādu varētu gaidīt no telefona - nothing special. Tiesa, jāpiemin, ka šī necila kamera māk filmēt 720p.

Pateicoties korpusa izmēram un formai, skaņas kvalitāte no lielā skaļruņa ir salīdzinoši laba, cik nu, protams, no telefona var vēlēties. Bet es teiktu, ka labāka kā lielākai daļai citu aparātu. Interesanta funkcija ir papildmikrofons ko izmanto trokšņu apspiešanai. Reāli testus šai funkcijai es veicis neesmu, un neņemos spriest, cik tā ir efektīva, bet citur saka, ka palīdzot. Sarunas skaņas un sakaru kvalitāte ir laba, skaļums gan lielajam skaļrunim, gan pie auss piespiežamajam skaļrunītim ir pilnīgi apmierinošs, un sūdzības nav bijušas nedz no manas puses, nedz no manu sarunasbiedru puses. Neliela atrakcija ir atrast abus mikrofonus uz telefona korpusa: reti kuram uzreiz ienāk prātā, ka galvenais mikrofons atrodas telefonam iekšpusē - uz izbīdāmās klaviatūras.

Visādu dīvainu aparātu vidū laikam speciāli jāizceļ, ka MiniPro ir gan tuvuma sensors (lai ar ausi nesabakstīt neko uz ekrāna), gan gaismas sensors (lai automātiski pieregulēt ekrāna gaišumu). Šo divu sensoru esamība man liekas pašsaprotama, bet es regulāri dzirdu par visādiem aparātiem kur viena no viņiem nav… Ekrāna kvalitāte ir ļoti laba - tas ir gaišs un kontrastains, ar labam krāsām (laikam pateicoties krāsu uzlabošanas BRAVIA tehnoloģijai) un labu redzamību saulesgaismā. Gan jau, ka ekrāns nav tik labs kā Samsung AMOLED, bet tomēr ir gana labs un ar LED apgaismojumu. Ekrāns arī ir gana skarienjūtīgs, un kontrolēt to problēmas nesagādāja.

Pēdējā lieta, kas ir atrodama uz korpusa ir microUSB kontakts, kas paslēpts aiz maza plastmasas vāciņa. Uzreiz uzmanību piesaista tas, ka kontakts ir nevis ierastā formā, bet gan taisnstūra formā, kas parāda, ka tas īstenībā ir Micro-AB konektors, kas simbolizē to, ka viedtālrunis spēj strādāt arī USB OTG vai Host režīmā, proti tam var pieslēgt arī tādas ierīces kā ārējā USB klaviatūra, pele, zibatmiņa vai kamera. Šo režīmu es arī neesmu testējis, jo man nebija atbilstošas pārejas, tā kā nemāku spriest, cik labi tas strādā. Protams, parastajā režīmā šī pieslēgvieta arī strādā, un visi microUSB kabeļi der un strādā ar to - taisnstūra forma nevis ierobežo spraudņu izvēli, bet tieši paplašina, jo tā atbalsta gan standarta Micro-B (ko lielākoties mūsdienās saprot ar microUSB), gan Micro-A (ko samērā grūti atrast). HDMI šis telefons, diemžēl, neatbalsta.

Komplektā nāk 2GB MicroSD karte, kas ir paslēpta zem vāka, energoefektīvais GreenHeart lādētājs ar USB portu, USB vads un handsfree austiņas ar pogu. Telefona baterija ir tāda pati pēc izmēra un ietilpības kā Xperia X8 - 1200mAh. Austiņas ir samērā kvalitatīvi uztaisītas un ausis no tām nesāp. Tās nav in-ear, bet man tas šķiet labāk, jo man parasti ausis sāp no in-ear, un arī nepatīk, ka ar in-ear apkārt neko nevar dzirdēt. Skaņas kvalitāte ir salīdzinoši laba - it’s a Sony. Atšķirībā no Xperia X8 komplekta handsfree, šeit ir arī poga… bet viena… bet toties multifunkcionāla: gan atbild uz zvaniem, gan play/pause. Piespiežot šo pogu divreiz tiek spēlēta nākamā dziesma, bet piespiežot trīsreiz - iepriekšējā. Vismaz standarta atskaņotājā - citus neesmu mēģinājis, jo citi īstenībā nepatīk (par to - programmatūras sadaļā).

Xperia Ray

Xperia Ray

Pēc tik gara MiniPro apskata jūs noteikti cerējāt uz tikpat lielu Ray apskatu… bet velti. Tāpēc jau es arī taisu vienu kopīgo apskatu - lai neatkārtotos. Tā kā ja jūs atnācāt palasīt tikai par Ray, tomēr labāk izlasiet iepriekšējo sadaļu, jo šeit es pierakstīšu tikai galvenos punktus un fokusēšos uz atšķirībām.

Vispār mani no sākuma maz interesēja MiniPro, jo es gribēju pirkt Xperia Ray ko es uzskatu par savu sapņu telefonu, un tuvākajās dienās nopirkšu, tiklīdz atradīšu melno variantu. Diemžēl no sākuma Latvijā parādījās zelta versija, ko es arī testēju, bet man nepatīk šī krāsu gamma… un es arī ceru, ka melnajai versijai ir tik pat patīkams aizmugurējais vāciņš kā MiniPro.

Xperia Ray ir Xperia Arc, tikai mazākā korpusā. Personīgi man nepatīk nēsāt lielu ķieģeli kabatā (ja tādu vispār var kabatā ielikt… reizēm tagad jau ir manītas mobilo tālruņu somiņas) tādu kā Xperia Arc, Apple iPhone, Samsung Galaxy S vai lielāko daļu citu labi aprīkotu telefonu, tāpēc vēloties ko mazu bet funkcionālu, ilgi mokos ja jāmeklē jauns telefons. Tendencēm pretstatā Ray ir plakans, tievs un šaurs - tieši kā man patīk. Uzreiz var manīt 16:9 widescreen proporcijas. 854x480 pikseļi ir diez gan patīkama izšķirtspēja, kas, ņemot vērā ievērojami mazāku izmēru kā Xperia Arc, ir manai acij patīkami blīva, proti grūti pamanīt atsevišķus pikseļus, un visi burti ir ļoti maziņi. Dažiem varbūt tas nepatiks, bet tā ir ieraduma lieta drīzāk - man tas ļoti patīk. Svarīgākais ir ka es varu satilpināt ļoti daudz informācijas samērā kompakti, attiecīgi spēšu ātrāk lasīt twitter plūsmu, efektīvāk caurskatīt weblapas utml. Vispārīgi ekrāns ir ļoti labs, patīkams, spožs, ar labu kontrastu un patīkamām krāsām (atkal jau BRAVIA sistēma un LED apgaismojums). Uz pieskarieniem reaģē labi.

Procesora ātrums, grafiskais čips, atmiņas apjoms un daudzi citi parametri šim telefonam ir tādi paši kā citiem Xperia modeļiem - Mini/MiniPro, Arc, Neo. Ir arī USB Micro-AB kontakts USB OTG/Host funkciju veikšanai, bet tas nav ne ar ko piesegts un atrodas korpusa kreisajā malā. Diemžēl, atšķirībā no Arc un Neo, šeit nav HDMI izejas - tā laikam ir vienīgā manāmā atšķirība specifikācijaš no Arc izņemot izmērus. A, nu jā, atšķirībā no Arc, šeit vēl ir priekšējā papildkamera, ja nu kāds redz no tās jēgu… Tāpat kā Arc un Neo, šeit ir Exmor-R CMOS 8 megapikseļu sensors ar f/2.4 lēcu (MiniPro, salīdzinājumam, ir parastais sensors un f/2.6 lēca), autofokusu un LED gaismu. Gan sensora tips, gan gaišāka optika ļoti ievērojami uzlabo attēla kvalitāti pie maza apgaismojuma un iekštelpās. Es pat teiktu, ka attēla kvalitāte ir viena no labākajām, kas ir redzēta mobilajiem telefoniem. Jāpiezīmē, ka speciālās kameras pogas Ray nav, tā kā fotografējot jāspiež uz ekrāna.

Tāpat kā MiniPro, Ray ir ļoti patīkami turēt rokās - nav lētuma sajūtas ko dažkārt ir pārmetuši iepriekšējiem Xperia telefoniem, korpus neļurkājas, nekādas daļas nestaigā turpu-šurpu un ir ļoti stingts. Tāpat kā MiniPro, aparātam ir viena fiziskā “Home” poga, bet šoreiz tai apkārt gaumīgi spīd gaismasdiode kas pilda arī standarta Android Status LED funkcijas, proti maina krāsas kā nu kuras programmas vēlas visādiem paziņojumiem. MiniPro šāda gaismasdiode ir virs ekrāna, kā parasti ir pieņemts. Ray arī pieturās pie jaunās pogu izvietošanas tradīcijas, proti “Back” ir kreisajā pusē, bet “Menu” - labajā. Šīs divas pogas arī ir kapacitatīvas, jeb virtuālas.

Viens ievērojams trūkums salīdzinot ar MiniPro šim telefonam ir sliktāka skaņas kvalitāte no lielā skaļruņa - zemās frekvences skan ļoti vāji, un vispār skaņa ir neizteiksmīgāka un klusāka. Tas, protams, ir saistīts ar paša korpusa formu un uzbūvi. Zvanu skaņas un sakaru kvalitāte ir nemainīgi laba; parastajam (pie auss piespiežamajam) skaļrunītim nekas nemainās - tas skan tik pat skaļi un kvalitatīvi kā MiniPro. Ray ir arī papildmikrofons trokšņu slāpēšanai.

Telefona komplektācija ir līdzīga MiniPro, pat kārbas izskatās gandrīz vienādas. Vienīgi komplektā nāk 4GB MicroSD karte, nevis 2GB. Es gan jau pirms kāda laiciņa esmu nopircis 16GB, ta kā man komplekta kartes izmērs īsti neko nemaina. Gan lādētājs, gan austiņas ir tādas pašas, kas priecē. Vēl viena atšķirība ir lielāka baterija gan pēc izmēra, gan pēc apjoma, kas tagad ir 1500mAh - laikam lai kompensētu lielāku ekrāna izmēru.

Ar šo arī noslēgšu šo īso Xperia MiniPro un Ray hardware apskatu. Nākamajā rakstā pēc dažām dienām varēsit lasīt par šo telefonu programmatūru - Android 2.3.4 sistēmu ar SonyEricsson modifikācijām.